Menu

Posilte svou imunitu při přelomu léta a podzimu


Přichází velmi stresující období, kdy se venkovní teploty ochlazují a vlhkost stoupá. Místo toho, abychom se na zimu zavrtali do sebe a odpočinuli si od všeho, co se přes jaro a léto stalo, musíme stále frčet na plné obrátky – škola, práce, domácnost. Tohle oslabení dává prostor pro mnohé bacily, které nás přepadnou a donutí nás si odpočinout alespoň na chvilku. Nejlépe můžeme své tělo podpořit zvenku i zevnitř, a to vyváženou stravou, pravidelným pohybem a vnitřní pohodou.

vitamíny v džusu

Vyvážená strava a doplňky stravy

Nejlépe uděláme, pokud svému tělu budeme dodávat kvalitní palivo. Metabolismus se nám pak odvděčí správným fungováním všech metabolických drah. Naučí se efektivně využívat všechny živiny. Jako obecně platné rčení může být, že jíme pouze to, co roste. Co neroste, bylo pravděpodobně chemicky upraveno a nebude prospěšné vzhledem k velkému množství soli, tuku a cukru. Na přelomu léta/podzimu ještě konzumujeme zeleninu, která se dá. Nejlépe však tu sezónní a připravujeme se na zimu, kdy kvalitní zeleniny bude méně. Dodáváme také dostatečnou dávku vlákniny – alespoň jednou týdně jíme luštěniny. Pro další povzbuzení můžeme užívat preventivní přípravky obsahující vysoké dávky vitaminu C. Jedná se třeba o tinkturu z třapatky (echinacea) nebo rakytníkový olej lisovaný za studena. Platí však, že přebytečné množství vitaminu C stejně vyloučíme při čurání, proto nepřekračujte doporučenou denní dávku.
nemocný chlapec

Pravidelný pohyb

Imunitní systém posílíte i pravidelným cvičením a zlepšením své fyzické kondice. Doporučuje se minimálně 30 minut aerobní činnosti třikrát týdně. Nejvhodnější jsou procházky nebo plavání.
zázvorový čaj

Vnitřní klid a vyrovnání

Stresem si v těle zbytečně vytváříte oxidativní formy kyslíku, které na molekulární úrovni poškozují buňky. Zkuste se stresu co nejvíce vyhnout nebo lépe – naučte se jej správně ovládat a přijměte ho. Nezapomeňte si alespoň jednou za čas udělat čas jen pro sebe a své nejbližší. Přečtěte si hezkou knihu, běžte nakupovat, upečte si něco dobrého. Odměňte se za veškerou dřinu, kterou denně vynakládáte. Milujte se.

3.7/5 - (3 votes)